Nematod Analizi

Nematodlar, toprağın içinde yaşayan ve öncelikle bitki köklerini besleyen solucan benzeri mikroskopik canlılardır. Nematodlar çoğu toprakta bulunur.

Nematodları nasıl kontrol ediyorsun?

Ürün rotasyonu, nematodların kontrol edilmesinde kullanılan bir araçtır. Duyarlı olanlardan duyarlı olmayan bitkilere geçmek ideal bir çözümdür, ancak; bu her zaman mümkün olmamaktadır. Ürün rotasyonu için en yaygın alternatif, kimyasal işlemlerdir. Çoğu kimyasal, belirli bitkiler ve belirli nematodları kontrol etmek için özeldir. Başka bir kontrol yöntemi belirli nematodlara dirençli çeşitleri ekmektir. Yöntemin sınırlamaları vardır ve tek çözüm olarak düşünülmemelidir.

En iyi çözüm

Daha yüksek verim sağlayacak daha sağlıklı bitkiler sağlamak için bir nematod testi almayı öneririz. Nematod popülasyonu, nematodların besin kaynağı en fazla olduğu bir bitki büyüme döngüsünde en yüksektir. Bununla birlikte, tavsiyelerin yapılmasında kullanılan sonuçlar, sonbahar ve kış nüfuslarına dayanmaktadır. Nematodlar için bir toprak burgusu ile topraktan numune alınır. Örnek alan başına 10 ile 15 bölge alınmalı, plastik bir kovaya konmalı ve karıştırılmalıdır. Daha sonra, bu karışık zeminden kompozit bir numune alınmalı ve rutubet korunmasına yardımcı olmak ve nematodlara ömür sağlamak için plastik kaplı bir torbaya yerleştirilmelidir. Numuneler hemen laboratuvara gönderilmelidir. Mevcut örnek nematodların ısınarak ölmesi nedeniyle, örnek sevk edilinceye kadar olabildiğince serin tutun. Normal olarak, örnekleri aldıktan sonra sonuç 3 iş günü içinde çıkartılır, tablolaştırılır, tanımlanır, yazılmış öneriler ve posta ile alınan sonuçlar size elektronik olarak gönderilir.