Yaprak Analizi

Yaprak Analizi Neden Yapılmalıdır?

Toprakta var olan her besin bitki tarafından alınamaz. Yaprak analizi alınabilen besinlerin tespiti için yapılan analizdir.

Her bitki için uygun fizyolojik dönemde açıklandığı gibi uygun şekilde bahçede, serada zig-zag şekilde veya köşegenler boyunca yürüyerek arazi büyüklüğü ve bitki çeşidine göre yeteri kadar bitkiden örnek alınır.t

Yaprak analizi çoğunlukla toprak analizi ile birlikte yaptırılması önerilen bir analiz çeşidi olup tek başına da yaptırılabilir. Toprak analizi ile birlikte yaptırılmasının sebebi , toprak analizinin yaprağa ulaşması gereken bitki besin elementlerinin varlığını test etmesidir. İlk analizde test edilen ve varlığı , yeterliliği analiz edilmiş besin elementleri artık yaprak analizi ile yaprağa ne ölçüde ulaşmış veya ulaşmamış analiz edilebilir.

Bu sayede bazı durumlarda toprakta örneğin; yeterli miktarda azot bulunması durumunda bile yaprakta azot bulunmaması gibi bozukluklar tespit edilebilir ve azotun bitki tarafından alınamamasının sebebi araştırılıp ona göre bitki besleme programı şekillendirilebilir.

Bir diğer önemli husus da , sadece toprak analizi yaptırılması durumunda yaprağın belirli sebepler yüzünden kullanamadığı besin elementlerinin toprağa karışım oranını hesaba katamamasıdır. Bu olay toprakta , besin elementi açısından fazlalık olarak görülmesine karşılık yaprak tarafından bu elementin aslında alınamadığını tek başına belli etmemektedir.

Tüm bu nedenlerden dolayı, yaprak analizinin yaptırılması analizler arası doğru bilgiye ulaşılmasını sağlar.

Bir Bitki Örneği Nasıl Alınır?

Laboratuvarda iyi bir bitki örneği alınmasını sağlamak için bu temel talimatları uygulayın.

Bitkinin bir kısmını çekin ve yaprakları bitki örneği çantasına veya kağıt torbaya yerleştirin. Plastik bir torba kullanmayın. Kirlenen numuneleri gerekirse su ile yavaşça yıkayın. Mümkünse, bitki örneğinin alındığı yerden bir toprak örneği toplayın. Mahsul, büyüme evresi ve numune numarası da dahil olmak üzere bilgi formunu mümkün olduğunca eksiksiz şekilde doldurun. Bilgi formundaki numune numaralarının, numune torbaları üzerindeki numaralara karşılık geldiğinden emin olun.

Yaprak Test Paketleri

Rutin Paket 1

Fosfor (P), Potasyum (K), Magnezyum (Mg), Kalsiyum (Ca), Sülfür (S), Bor (B), Çinko (Zn), Mangan (Mn), Demir (Fe), Bakır (Cu), Azot (N)

Basic Paket 2

Fosfor (P), Potasyum (K), Magnezyum (Mg), Kalsiyum (Ca), Sülfür (S), Azot (N)

Yaprak Analizi ile İlgili Bilgiler

Yaprak Örneği Nasıl Alınır?

1- Alınan yaprak örneklerinin Tür ve çeşit özellikleri aynı olmalıdır. Karışık olarak örnek alınmamalıdır. 2- Özellikle meyve ağaçları bir bahçede... daha fazla oku

Yaprak Analizinin Amacı

Çiftçinin kafasında, arazisinde yetiştireceği ürün için hangi gübreyi ne kadar, ne zaman ve nasıl kullanacağına dair sorular vardır. İyi... daha fazla oku

Çeşitli Bitkilerde Yaprak Örneği Alma Zamanı

Aynı yıl içerisinde süren sürgünlerin orta kısmında gelişmesini tamamlamış yapraklar ağacın dört yönünden olmak üzere ve her ağaçtan 4-8... daha fazla oku